А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
27.10.2014

Лекція студентам з курсу «Юридична деонтологія»

Тема: «Суть та основні риси професіоналізму сучасного юриста на прикладі професії адвоката»

В нашому житті існує багато професій, які не вимагають від особистості характерних рис поведінки чи темпераменту. Це такі професії як, наприклад, кондуктор, продавець магазину, прибиральник, касир, машиніст тощо. В цьому випадку для виконання роботи не особливо важливі особисті якості людини, її вміння та навички. А от робота адвоката безпосередньо пов’язана з ними. Адже від його амбіцій, темпераменту та самоорганізації буде залежати якість виконуваної ним роботи. Успішність адвоката залежить не лише від знання правових норм.

Професійний адвокат має бути всебічно розвиненою, самоорганізованою, високодуховною особистістю.

Перш за все, адвокат є суб’єктом незалежної професійної діяльності. У нього немає керівництва; нікому контролювати коли адвокат приходить на роботу та чи вчасно він виконує існуючі завдання; адвокатові ніхто не платить заробітну плату у звичайному розумінні. Його заробіток залежить у більшій мірі від якості виконуваної роботи. А для того, щоб якісно надавати юридичні послуги тим, хто цього потребує, потрібен досвід, тому я б не радила випускникам університету одразу по закінеченні вишу переходити до самостійної адвокатської практики. На початку кар’єри варто «обжитися» знайомствами і зв’язками у світі юриспруденції. Вони будуть необхідні не для того, щоб було легше «вирішувати» справи, а для того, щоб зрозуміти, що таке адвокатура взагалі і в чому полягає робота адвоката. Бажано відпочатку здобути досвід чи то в судовій системі (секретарем судових засідань, помічником судді), чи то в органах прокуратури (слідчим чи помічником прокурора), нотаріаті, органах опіки та піклування, тощо. Всі ці посади дадуть можливість знайомитися з матеріалами конкретних справ та брати участь в судових засіданнях, де Вашими опонентами будуть, зокрема й адвокати. Спостерігаючи за їх роботою і тактикою, ви зможете визначитися чи підходить вам така професія. Якщо ви все таки вирішите, що професія адвоката саме для вас, то маючи два-три роки юридичного стажу, дорога в адвокатуру є відкритою.

Однак, для того, щоб отримати свідоцтво про право займатися адвокатською діяльністю, вам ще доведеться пройти 6-місячне стажування у практикуючого адвоката та скласти іспит. Лише тоді Вас привітають у лавах адвокатури.

Тож, з чого починається професія адвоката? На мою думку, вона починається із самоорганізації, саморозвитку та самостановлення. Неможливо розвивати якусь одну сторону, потрібно працювати над собою всесторонньо. В першу чергу – це вміння організувати себе і свою роботу. Адже тут ви самі працюєте на себе, самі плануєте свій графік роботи та плани на день, тиждень, місяць. Ви самі собі керівник, що нелегко, адже, коли працюєш на когось, то все робиш під контролем, а коли працюєш на себе важливою є самоорганізація.

Для того, щоб бути «розумним адвокатом» необхідно багато знати. Але просто визубрити норми права недостатньо, головне вміти в них орієнтуватися та слідкувати за новинами та змінами в законодавстві, тобто постійно бути «в курсі». Для початку достатнім буде підписатися на розсилку новин із сайту Верховної Ради України і кожен день починати з огляду змін в законодавстві. З роками така звичка принесе вам структуровані і змістовні знання чинного українського законодавства і судової практики. Суд, як правило, настільки завантажений роботою, що суддям іноді не вистачає чи то часу, чи то бажання ознайомитися з такими змінами і під час прийняття рішення, якщо ви йому не доведете іншого, він іноді може керуватися законами, які вже втратили чинність, або не врахувати нову позицію Верховного чи Вищого спеціалізованого суду України, які теж змінюються, іноді – кардинально.

Для здобуття досвіду можна також практикуватися у вирішенні юридичних задач. Ви можете проглядати спеціалізовані форуми адвокатів, запитання людей і письмові консультації правників. Аналізуючи реальні ситуації, ви зможете порівнювати свій варіант вирішення спору із тим, який дають інші юристи. Таким чином будуть формуватися ваші можливості у використанні закону.

Оскільки в українській адвокатурі немає вузької спеціалізації, нашим адвокатам доводиться працювати з усіма клієнтами, а це не тільки цивільні, а й кримінальні, адміністративні справи, фінансові, митні, господарські спори тощо. Ппотрібно вміти бути не тільки адвокатом, а й арбітром, дещо психологом, дещо медіатором та просто людиною.

Для цього доведеться навчитися правильно визначати, якими саме законами потрібно керуватися, швидко приймати рішення та корегувати свою стратегію в залежності від ситуації. Адвокат повинен вірити в себе і в закон, яким він керується під час захисту прав свого клієнта.

Уявіть, що ви приходите в судове засідання, де Вашим опонентом є прокурор, який буде обстоювати абсолютно протилежну позицію, у нього в руках кримінальне провадження і докази, на його боці слідчий, готовий без кінця звинувачувати вашого підзахисного. Уявіть судю, який колись також працював прокуром. А на вашому боці – лише віра в свої сили.

Хочу наголосити й на тому, що ніколи не варто поєднувати дружбу і роботу. Хто знає куди підуть працювати ваші одногрупники? Може так статись, що ваш друг, який працюватиме, наприклад, в прокуратурі, буде виступати обвинувачем в справі вашого підзахисного. І що тоді? Ви будете працювати в півсили, щоб не образити друга? Однак, судовий процес це поєдинок і виграє найсильніший. Ви маєте йти до кінця і вірити в свої сили, тільки тоді виграєте. А коли вийдете з процесу, потисніть руки один одному і знову будьте друзями.

Якщо ви хочете зрозуміти, як адвокат повинен «дивитися на справу», як адвокат повинен «дивитися на докази», я б усім радила подивитися фільм «12 розгніваних чоловіків». Хоча правова система України і відрізняється від американської правової системи відсутністю суду присяжних, у фільмі повно розкрита тема сили переконання, маніпуляції почуттями і доказами. В ньому показано, як 12 присяжних змогли повністю змінити своє первинне ставлення до вчинку хлопчика. Тут варто звернути особливу увагу на початкове ставлення присяжних до кожного доказу, до кожного слова, до кожної фрази, яка також буде в подальшому звучати у вашій професії. Адвокат повинен мислити критично, аналізувати, думати на кілька кроків вперед, прораховуючи ситуацію, щоб побачити картинку з іншого боку або в прогресії.

Поняття «саморозвиток» включає й самоосвіту. Ви повинні вивчати не тільки правові дисципліни, а й більш поглиблено вивчати психологію, іноземні мови. Варто тримати в тонусі дух і тіло, займатися спортом, йогою, східними єдиноборствами тощо, щоб мати можливість скинути емоційне навантаження. Потрібно буде навчитися в судових засіданнях миттєво реагувати на зміну обстановки.

Уявіть ситуацію – Ви розмовляєте з опонентом і тут Вам несподівано в обличчя плеснули стакан води... Дійсно неприємно і, як то кажуть, «вибиває з колії». Деякі з судових процесів з точки зору емоційного навантаження виглядають саме так. Як себе поводити в таких ситуаціях? Реагувати на різку зміну обстановки в судовому процесі необхідно саме розумом, а не емоціями. Почали переживати, засумнівались, піддалися почуттям страху – втратили контроль над ситуацією.

Наприклад, за часів «старого» кримінально-процесуального кодексу адвокат міг займати пасивну позицію, просто визнати або не визнати вину підзахисного, послатися на ст.63 Конституції України, так як тягар доказування покладався на слідчого. Саме слідчий повинен був доводити вину особи. Досить тривалий час ми вже працюємо з новим кримінально-процесуальним кодексом.

Конституція як і раніше говорить, що ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість і всі сумніви тлумачаться на користь обвинуваченого, але реально права і обов’язки сторін за чинним КПК України передбачають, що позиція адвоката (сторони захисту) не може бути пасивною. У більшості випадків потрібно зробити адвокатський запит, кудись сходити, дізнатися ту чи іншу інформацію на користь свого клієнта, заявити клопотання про проведення експертизи тощо. Бувають такі моменти в судових процесах, коли вам здається, що ви «побачили» справу, сформували свою позицію, яка на вашу думку найоптимальніша і ви впевнені в своїй правоті, з козирем в рукаві ви йдете до суду. Але не забувайте про те, що Ваш клієнт міг сказати Вам не всю правду, або про щось умовчати. Дуже часто правда адвоката і правда клієнта різняться між собою.

Уявіть, що приходите в судове засідання, переконані в своїй позиції і знаєте, що виграєте. Раптом прокурор подає доказ, до якого ви не те що не готові, а цей доказ повністю перекреслює Вашу лінію захисту. В цьому випадку найголовніше не впасти в паніку та вчасно зорієнтуватися як правильно діяти далі. Тому потрібно тренувати свою волю, свій дух. В такі моменти потрібно не розгубитися, не показати протилежній стороні свою слабкість чи неготовність, адже від цього буде залежати подальше ставлення до вас всіх інших учасників процесу. Ви маєте виховати в собі стійкість до стресів, щоб емоції не заважали вам тверезо мислити та швидко приймати рішення чи змінювати тактику. Тактика судового процесу в більшості випадків будується на слабкості супротивника, на недоліках його роботи.

Сунь-Цзи в трактаті «Мистецтво війни» говорив – «умный полководец старается кормиться за счет противника. При этом один фунт пищи противника соответствует двадцати фунтам своей; ...Убивает противника ярость, захватывает его богатства жадность... Поэтому самая лучшая война — разбить замыслы противника; на следующем месте — разбить его союзы; на следующем месте — разбить его войска... Непобедимость заключена в себе самом, возможность победы заключена в противнике... Тот, кто хорошо обороняется, прячется в глубины преисподней; тот, кто хорошо нападает, действует с высоты небес... Тот, кто хорошо ведет войну, осуществляет Путь и соблюдает Закон. Поэтому он и может управлять победой и поражением... Тот, кто хорошо сражается, управляет противником и не дает ему управлять собой.»Ніколи не потрібно звертати увагу на «їдкі зауваження» колег, прокурорів, суддів, адже всі вони люблять покритикувати і повчити інших. Вам потрібно навчитися не реагувати на все це. Вагоме значення для професії адвоката має вміння програвати. Немає таких адвокатів, які б не програли жодної справи в житті. Ні одна перемога, не дасть вам того, що дасть поразка. Не важливо скільки раз і як низько ви падаєте, важливо, як ви встаєте. Поразка має стати уроком. Не варто картати себе, а варто проаналізувати свої помилки і врахувати їх в майбутньому.

Складність роботи адвоката полягає ще й у безпосередній роботі з клієнтами, вмінні правильно поводити себе з ними. Адже люди приходять до Вас з проблемою, яку частіше за все придумують самі. Вони можуть здаватися смішними, безглуздими і недоречними, але Вам, як адвокату, потрібно відповісти клієнтові таким чином, щоб ні в якому разі не образити його ні як особистість, ні як громадянина, ні будь-яким іншим чином. Тому, крім професійних якостей, адвокат повинен постійно розвивати свої особисті якості, бути толерантним, вміти уважно слухати. Часто, коли людина приходить до адвоката, вона приносить із собою свою проблему, вирішення якої вона для себе більш-менш визначила, а адвокат їй потрібен вже для втілення цієї ідеї в життя. Як правило, люди, перш ніж прийти до Вас, звернулися до мережі Інтернет, де начиталися всіляких імовірних і не імовірних порад, а вже від Вас вимагатимуть завчасно придуманих ними дій, або конкретного результату, які можуть кардинально відрізнятися від передбачених законом. І тут починається «поєдинок особистостей». Запам’ятайте, якщо ви, адвокат, ведете цей процес, то ви повинні бути в ньому головним. Ви повинні зробити вигляд, що вислухали клієнта повністю, але насправді, ви повинні вислухати тільки те, що стосується справи, бо зазвичай клієнт вважає за потрібне розповісти не тільки суть проблеми, а історію свого життя, а то й життя своїх родичів та сусідів, а саму суть справи можна було вмістити в двох реченнях. Не соромтеся ставити уточнюючі запитання та направляти промовця до суті проблеми.

«Поєдинок особистостей» полягає ще й у тому, що у вас повинно вистачити сили переконати його у правильності обраної вами стратегії та повести його за собою. Він повинен почути вас і зрозуміти вашу стратегію, яка має бути ясною. Є ще така категорія клієнтів, які обходять десять адвокатів, у всіх проконсультуються, а потім щось роблять самі.

Важливим є вміння бачити одну і туж обставину з різних сторін. Наприклад, приходить до Вас клієнт і починає розповідати свою проблему. Вам в цей момент важливо побачити плюси і мінуси справи не тільки зі сторони вашого клієнта та його адвоката, але й зі сторони адвоката опонента, які докази він зможе використати на свою користь, а якими ви будете їх «крити». Тільки тоді ви зможете прорахувати нехай не всі, але більшість недоліків Вашої стратегії та зібрати достатньо доказів, які будуть на Вашу користь, а не навпаки.

На сьогодні покоління молодих адвокатів змінює стандарти, які вважає не сучасними. Ми зустрічаємось, обмінюємося досвідом, їздимо на форуми, даємо один одному розроблені нами особисто зразки процесуальних документів. Об’єднуємось в групи та асоціації для того, щоб вся адвокатура стала кращою та досконалішою.

Адвокатура це така професія, де кожному із Вас прийдеться обирати свій шлях і самому завойовувати собі репутацію. І що б не сталось, пам’ятайте – обраний шлях обов’язково буде правильним, бо він ваш.

Вчіться думати нестандартно, робіть те що ви робите з любов’ю і вірою в свою справу.

Ніколи не втрачайте віру в себе і формуйте з початкових курсів ставлення до закону з повагою. Якщо адвокат не вірить у те, що право переможе, у такого адвоката немає майбутнього.

Наприкінці додам, якщо хочете досягти успіху – ніколи не порівнюйте себе з іншими. Рівняйтеся лише на самого себе. Ставте зрозумілі цілі і порівнюйте результат до і після.

Втратьте раз і назавжди залежність від думки оточуючих.

Будьте чесними і відкритими перш за все з собою. Все що є геініальним за своєю природою – є простим.

Читайте цікаві книги. Подорожуйте. У вас є час, вивчайте світ. Якщо навчитесь розуміти навколишній світ – навчитесь розуміти себе. Зрозумієте себе і навчитесь керувати собою – зможете це робити з іншими.

Філософи кажуть, що найсильніша влада – влада над собою!

Адвокат Гриценко Людмила

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 218-37-23
(093) 388-03-38
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 48. Разом: 330785
Зворотній зв’язок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!