А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
20.09.2013

Майнове право забудовника у разі смерті особи

Відповідно до ч.1 ст.60 Сімейного кодексу України, майно (у т.ч. і майнові права), набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

В судовій практиці час від часу поставало питання: до кого переходить право забудовника у разі смерті того хто мав право забудовника відповідно до дозвільних документів у разі будівництва житла під час перебування у шлюбі та чи потрібно тому з подружжя, хто пережив іншого, доводити в судовому порядку таке право?

Аналіз чинного законодавства та судової практики дозволяє зробити висновок, що кожен з подружжя наділений правом забудовника в рівній мірі, якщо будівництво велось у шлюбі.

Зокрема, такої правової позиції дотримується Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, який в своїй ухвалі від 10 червня 2013 року погодився з рішенням апеляційного суду Запорізької області від 14 травня 2013 року, де зазначено, що право забудовника ОСОБА_5 (один з подружжя) виникло у зв’язку з будівлею житлового будинку подружжям і додаткового визнання не потребує.

В якості прикладу можна навести судову справу, яка розглядалась Черкаським районним судом Черкаської області за позовом дітей спадкодавця до його дружини. Спадкодавець разом з дружиною розпочав будівництво житлового будинку, проте не зміг його завершити через трагічну загибель. Дружина завершила будівництво самостійно. Позивачі просили визнати за кожним з них право власності в порядку спадкування на N частину майнових прав на об’єкт незавершеного будівництва; право завершити будівництво; право забудовника та право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об’єкт; право одержати на своє ім’я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності у визначеному законом порядку. Одним словом, позивачі мали на увазі визнання за ними прав забудовника. Фахівець групи, як представник відповідача, навів доводи щодо відсутності обов’язку для відповідача доводити свої права забудовника, в той же час запропонував від імені відповідача відшкодувати позивачам пропорційно спадковим долям вартість будівельних матеріалів, придбаних до моменту загибелі спадкодавця. В результаті цього позивачі звернулись до суду з заявами про залишення позову без розгляду.

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 86. Разом: 332801
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!