А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
22.01.2014

Поради позичальнику за кредитним договором

Сьогодні не складно отримати споживчий кредит на побутову техніку, електроніку та інше. Однак, варто знати свої основні права, як споживача з метою уникнення неприємностей, пов’язаних з взяттям на себе обов’язків позичальника.

Відносини захисту прав споживачів в Україні регулюються одноіменним Законом України «Про захист прав споживачів» (далі – Закон).

Перш за все, перед укладенням договору про надання споживчого кредиту кредитодавець зобов’язаний надати споживачу у письмовій формі вичерпну інформацію про послугу, що надається. Серед іншого, споживачу має бути повідомлено про наявні форми кредитування з коротким описом відмінностей між ними, в тому числі між зобов’язаннями споживача; орієнтовну сукупну вартість кредиту (в процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо), пов’язаних з одержанням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту; переваги та недоліки пропонованих схем кредитування. Повний перелік інофомації, яка обов’язково має бути доведена позичальнику, викладена у ст.11 Закону. Радимо уважно з ним ознайомитись.

При цьому, Законом встановлена відповідальність банку за ненадання вказаної вище інформації позичальнику.

Банк не має права розповсюджувати інформацію про персональні дані споживача та несе за це відповідальність, винятком є надання певної інформації у Бюро кредитних історій, про що має бути зазначено у кредитному договорі.

Важливо знати, що у договорі про надання споживчого кредиту серед іншого обов’язково має бути зазначено детальний розпис сукупної вартості кредиту для споживача (у процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо), пов’язаних з одержанням, обслуговуванням, погашенням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту.

Звертаємо увагу споживачів, що Законом для банку забороняється у будь-який спосіб ускладнювати прочитання споживачем тексту детального розпису сукупної вартості споживчого кредиту, зазначеного у договорі про надання споживчого кредиту або у додатку до такого договору, у тому числі шляхом друкування його кеглем, меншим за кегль шрифту основного тексту, злиття кольору шрифту з кольором фону.

Слід пам’ятати, що несправедливі умови договору, включені банком, можуть бути підставою для визнання договору в цій частині недійсним. Перелік умов, які законодавець визначив, як несправедливі, міститься у ч.5 ст.11 та ст.18 Закону. Тут заслуговує на увагу заборона передбачати зміни в будь-яких витратах за договором, крім відсоткової ставки а також заборона встановлювати дискримінаційні стосовно споживача правила зміни відсоткової ставки. При цьому, перелік несправедливих умов у договорах із споживачами не є вичерпним.

Окремо слід звернути увагу на право споживача протягом чотирнадцяти календарних днів відкликати свою згоду на укладення договору про надання споживчого кредиту без пояснення причин. Перебіг цього строку розпочинається з моменту передачі споживачеві примірника укладеного договору. Відкликання згоди оформлюється письмовим повідомленням, яке споживач зобов’язаний подати особисто чи через уповноваженого представника або надіслати кредитодавцю до закінчення строку, зазначеного в абзаці першому цієї частини.З відкликанням згоди на укладення договору про надання споживчого кредиту споживач повинен одночасно повернути кредитодавцю кошти або товари, одержані згідно з договором. Споживач також сплачує відсотки за період між моментом одержання коштів та моментом їх повернення за ставкою, встановленою в договорі. Споживач не зобов’язаний сплачувати будь-які інші збори у зв’язку з відкликанням згоди. Є лише три окремі випадки, коли споживач не може відкликати свою згоду на укладення договору про надання споживчого кредиту. Більш детально вони викладені у ч.7 ст.11 Закону.

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 474-18-61
(063) 577-11-88
Партнери сайту
YuristAdvokat WebSite Teplodim Namapi
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2017. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 74. Разом: 1359917
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Захисний код:
(для зміни кода натисніть на нього)
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Захисний код:
(для зміни кода натисніть на нього)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!