А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
01.11.2014

Як підготувати докази та скласти позов до суду

«Бійся не тих, хто сперечається, а тих, хто уникає спору», – Марія фон Ебнер-Ешенбах.

Рішення подати позов до суду у багатьох випадках має імпульсивний характер. Поговоримо про виважені рішення.

Коли до адвоката звертається клієнт з проханням про допомогу у відновленні справедливості, перший має замислитись над причиною спору та його наслідками й виявити можливі недоліки та переваги дійсних намірів другого, змоделювати для нього варіанти та наслідки втручання в існуючу ситуацію. Нерідко наміри клієнта дещо коригуються правником і якщо рішення клієнта є твердим, а адвокат не бачить етичних чи інших важливих перепон для вступу у справу, процес переходить у підготовчу фазу.

Особа, яка вважає свої права порушеними, невизнаними чи оспореними, має перш за все подбати про силу доказів, що стануть її поборниками у замисленому двобої. Якщо перефразувати, докази – це страва, що подається холодною. Хоча й не слід ігнорувати можливості вправно поданої в судовому засіданні емоції.

Збираються всі документи, так чи інакше пов’язані із спором.

Частина документів буде носити суто технічний характер. Як то, підтвердженням родинного зв’язку між двома особами можуть слугувати декілька свідоцтв про народження й про шлюб, з яких стане очевидним, що, наприклад, ця дівчина має за батьків тих-то й тих, а батьком батька у свідоцтві записаний той-то. І видно, що вона онука свого діда, а прізвища в них різні через те, що вийшла заміж.

Правовстановлюючими документами на будинок буде свідоцтво про право власності, чи договір дарування або ж купівлі-продажу. Буває, що лиш довідка сільської ради є доказом того, що бабця Мотрона була власником цілого домоволодіння у селі. Таку довідку сільська рада видає після звіряння з погосподарською книгою.

Цілий ряд обставин можна підтвердити довідкою органу місцевого самоврядування, але слід враховувати межі його поноважень та не просити в органу письмове підтвердження тому, що прямо не відноситься до його повноважень.

Доказом отримання боржником грошей може бути розписка або ж цілий договір позики. До речі, покази свідків, як засіб доказування, не можуть використовуватись для підтвердження факту передачі боржнику грошей.

Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк прийняття спадщини, доказом, що підтвердить поважність причини пропуску строку може бути виписка з історії хвороби про перебування спадкоємця на стаціонарному лікуванні, документи про перебування у тривалому відрядженні тощо.

Часто позивач не має на руках необхідних письмових доказів і звертається до підприємств, установ, організації із зверненнями про надання у письмовму вигляді інформації про ті чи інші обставини. Недоліком тут є тривалий (один місяць) строк надання відповіді на звернення громадянина. Однак, якщо в інтересах клієнта до адресата звернеться адвокат з відповідним запитом, строк надання відповіді значно скорочується та не може бути більшим п’яти днів. Переваги адвокатського запиту очевидні. За ухилення від надання відповіді на адвокатський запит існує адміністративна відповідальність.

Зібравши всі необхідні документи, переходимо до складання тексту позовної заяви. Вимоги до її форми та змісту викладені у стаття 119 Цивільного процесуального кодексу України. Зокрема, позовна заява містить «шапку», в якій зазначається назва та адреса суду, до якого подається позов (за загальним правилом це суд за місцем проживання відповідача, хоча не завжди), найменування або прізвище, ім’я та по-батькові позивача, відповідача, ціна позову (якщо це майновий спір та предмет спору може бути оцінений), назва документу (власне – «позовна заява»). Далі в тексті заяви викладаються обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Виклад має бути послідовним та зрозумілим, з вказанням дат та посиланням на докази, копії яких будуть прикладені до позову. З позовної заяви суд має зрозуміти яка у позивача виникла проблема та як він просить її вирішити. Позовні вимоги формуються у відповідності зі ст.16 Цивільного кодексу України.

Потрібно окремо підготувати для відповідача ще один примірник позову з усіма додатками. Якщо відповідачів декілька, кількість копій позовних заяв з додатками відповідно збільшується. У разі залученням судом до участі у справі третьої особи, позивач надає копію позовної заяви з додатками і для третьої особи.

Примірні зразки позовних заяв у вільному доступі тут.

Позовні заяви мають бути оплачені судовим збором. Законом України «Про судовий збір» визначені ставки судового збору в залежності від виду спірних правовідносин. Окремі категорії громадян звільнені від сплати судового збору, зокрема інваліди І-ІІ груп тощо.

Готову позовну заяву з усіма додатками та квитанцією про сплату судового збору здаємо в канцелярію відповідного суду.

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 186. Разом: 333017
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!