А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
24.04.2015

Застосування РРО фізичними особами-підприємцями

У зв’язку з нещодавніми змінами Податкового Кодексу України (ЗУ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII), багато підприємців стурбовані питаннями, що стосуються РРО (реєстраторів розрахункових операцій). Згідно ст.1 ЗУ від 06.07.95 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – «Закон № 265»), РРО застосовуються фізособами – суб’єктами підприємницької діяльності або юрособами, що здійснюють розрахунки у готівковій та / або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів / послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

При цьому, згідно ст.9 п.12. Закону №265, РРО та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) не здійснюються розрахункові операції в готівковій формі (оптова торгівля тощо).

Не так давно в один із черкаських офісів юридичної групи «ПРАВО» звернувся підприємець з питанням про необхідність використання такого реєстратора розрахункових операцій. Зі слів підприємця, клієнти (і фізичні особи, і юридичні особи) воліють оплачувати його послуги у безготівковій формі через платіжний термінал банку «N» або касу банку, при цьому готівкові розрахунки не ведуться.

Тут необхідно здійснити невелику роз’яснення стосовно:

а) поняття «безготівкових розрахунків»,

б) апарату, мається на увазі під «платіжним терміналом».

Платіжний термінал, котрого нашим клієнтом – це т.зв. self-service terminal, або SST.

SST – це апаратно-програмний комплекс з високим ступенем автономності, що забезпечує прийом платежів від фізосіб в режимі самообслуговування. Такі платіжні термінали можна побачити в більшості банківських відділень, а також поблизу / всередині великих магазинів, мереж супермаркетів, в інших громадських місцях.

POS-термінал (Point Of Sale – точка продажу) – це електронний програмно-технічний пристрій для прийому до оплати пластикових карт (яке також може приймати карти з чіп-модулем, магнітною смугою і безконтактні карти), а також інші пристрої, що мають безконтактний інтерфейс. Між банком-еквайром і торговою точкою укладається договір використання банківських платіжних карток як платіжного засобу при розрахунках клієнтів за придбаний товар (послугу), тобто договір еквайрингу.

Відносно безготівкових розрахунків, і питання про те, які ж розрахунки конкретно вважати такими, можна навести п. 1.4 Глави 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (затверджена Постановою НБУ від 21.01.2004 № 22): «Безготівкові розрахунки – це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки одержувачів коштів, а також перерахування банками за дорученнями підприємств і фізосіб коштів, внесених ними готівкою в касу банку, на рахунки одержувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на основі розрахункових документів на паперових носіях або в електронному вигляді.»

Отже, підприємці, які використовують POS-термінали для безготівкового розрахунку з використанням платіжної картки клієнта, не звільняються від необхідності паралельно застосовувати РРО.

Не так давно банки рекламували власні еквайрингові послуги, напираючи в тому числі на те, що їх термінали можуть замінити (!) РРО, але ця інформація при уважному прочитанні законодавства виявлялася, м’яко кажучи, неповною.

Робота з платіжними терміналами дійсно здатна допомогти підприємцю уникнути використання РРО, але при дотриманні певних умов. У цьому випадку ми радимо звернутися до фахівця, який допоможе Вам правильно використовувати законодавчі акти і роз’яснення Державної фіскальної служби з метою оптимізації витрат, пов’язаних з оподаткуванням.

Ольга Устенко

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 107. Разом: 330844
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!