А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
29.05.2014

Зменшити штраф, пеню у господарських відносинах

Договір, як форма досягнення згоди між двома чи більше сторонами, є найдавнішим інструментом взаємодії та розвитку. Досягаючи згоди з того чи іншого питання, сторони укладають угоду – ще один термін, який широко використовується у суспільстві.

Угоди можуть мати просту чи складну конструкцію. Для деяких угод законом передбачена певна форма (усна угода, проста письмова чи посвідчена нотаріально) та порядок їх укладення (проведенняя державної реєстрації, спеціальна реєстрація у визначених органах тощо).

Чим більший обсяг зобов’язань за договором та обов’язкових до виконання умов, тим складніше виконати такий договір у повному обсязі та у визначений сторонами строк.

На практиці, коли між сторонами укладається договір з високим ступенем ризику щодо вчасного та повного його виконання, управнена сторона (та, що має право вимагати від іншої сторони вчасного та повного виконання договору) наполягає на включенні до умов договору «посиленої» неустойки.

Неустойкою в господарських зобов’язаннях називають штраф та пеню.

Як відомо, пеня обчислюється у відсотках від суми зобов’язання (майнового чи грошового) та справляється за кожен прострочений день.

В свою чергу штраф може обчислюватись як у відсотках до суми простроченого зобов’язання, так і в твердій грошовій сумі та є разовим платежем на користь управненої сторони.

Неустойка має мінімум два призначення.

По-перше, вона покликана спонукати зобов’язану сторону суворо дотримуватись фінансової дисципліни під загрозою суттєвого збільшення зобов’язального тягара.

По-друге, у разі порушення умов договору, витрати управненої сторони, як правило, збільшуються; кредитору доводиться витрачати додаткові ресурси та час на заходи судового примусу відносно боржника; запланований прибуток не надійшов, що може потягнути за собою несприятливі наслідки для самого кредитора, який також може бути зобов’язаним перед третіми особами. За таких обставин, неустойка може носити для кредитора компенсаційний характер.

Однак, запланувати в договорі неустойку та отримати ї фактично – це різні речі.

Якщо договірна неустойка є занадто великою, вірогідність стягнення її з боржника є незначною. Не слід забувати, що суб’єкт господарювання відповідає за своїми зобов’язаннями всім належним йому майном (ст.219 Господарського кодексу України). Тому для кредитора не зайвим було б вивчити матеріальний стан конрагента за договором, перш ніж ввіряти йому значні кошти чи цінне майно.

Однак, повернімося до питання зменшення розміру штрафних санкцій.

Стаття 233 Господарського кодексу України передбачає випадки, коли зменшення неустойки є можливим. Якщо передбачена договором неустойка надмірно велика в порівнянні із збитками кредитора, суд наділений правом на свій розсуд зменшити розмір санкцій.

Суд бере до уваги ступінь добросовісності боржника, враховує чи намагався боржник виконати зобов’язання в межах своїх можливостей.

Суд враховує фактичний матеріальний стан боржника, встановлює чи не призвели дії боржника до порушення прав третіх осіб, враховує інші важливі обставини в залежності від конкретної ситуації.

У Черкасах юридичні послуги, направлені на зменшення пені та штрафних санкцій, також надаються фахівцями юридичної групи «Право». Ми вивчаємо взаємовідносини сторін за зобов’язанням, готуємо для суду письмові обгрунтування та необхідний пакет документів, представляємо інтереси зобов’яаної сторони в суді.

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 24. Разом: 330761
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!