А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Послуги

Виділення в натурі майнового паю члена КСП

Майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) являє собою право конкретної особи, яка являлась членом КСП, на частину майна цього підприємства, так званий майновий пай.

Особливості реформування аграрного сектора економіки, яке в активній стадії проходило у період з 1999 по 2003 роки, крім іншого, полягали в передачі кожному трудящому на селі частки підприємства, в якому він працював і своїм особистим трудовим внеском сприяв приросту активів такого підприємства.

Сама по собі організаційно-правова форма «колективне сільськогосподарське підприємство» від початку вказує на перебування майна підприємства у колективній власності.

Закон України «Про КСП» передбачає право кожного члена КСП вийти з числа його членів і отримати свою частку (пай) в натуральній формі конкретним майном.

З метою задоволення майнових інтересів кожного пайовика, основна частина майна КСП, за рішенням загальних зборів членів, набувала статус так званого «пайового фонду».

Виходячи з числа членів КСП, особа має право отримати майно в натуральній формі (в натурі) саме з числа майнових активів пайового фонду.

Масовий припинення членства у КСП було причиною згаданих вище реформ 1999-2003 років. Логічним наслідком такого масового виходу було припинення існування КСП, так як більша частина оборотних і основних засобів становила пайовий фонд й перейшла у спільну часткову власність колективу власників, колишніх членів КСП. Частина осіб, які вийшли з членів КСП і отримали свій майновий пай у натуральній формі, ставали засновниками нових підприємств, а отримане майно вносили до статутного фонду таких підприємств. За існуючими на той момент рекомендаціями, новостворене підприємство ставало правонаступником колишнього КСП. У більшості випадків проводилася пряма реорганізація КСП в інші організаційно-правові форми (ТОВ, ПП та інші), які є правонаступниками КСП.

Новоутворені або реорганізовані підприємства ставали фактичними користувачами майна пайового фонду, яке перебувало у спільній частковій власності кількох сотень громадян. Причиною такого становища була відсутність у більшості громадян бажання і можливості самостійно використовувати це майно, ставати активними учасниками аграрного ринку. У зв’язку з цим, підприємства – фактичні користувачі майна пайового фонду укладали з громадянами відповідні договори оренди майнових паїв.

Кожен власник майнового паю отримав на руки свідоцтво встановленого зразка. Перші зразки свідоцтва виготовлялися на спеціальних бланках суворої звітності, а надалі профільний державний орган встановив просту письмову форму свідоцтва, яка завірялася підписом та печаткою органу місцевого самоврядування.

Питання виділення в натурі майнового паю члена КСП є трудомістким. Причина в тому, що статус спільної часткової власності передбачає необхідність спільного ухвалення будь-яких рішень щодо такого майна більшістю співвласників. Йдеться про необхідність проведення загальних зборів власників з будь-якого питання, яке передбачає розпорядження спільним майном. А виділення майнового паю (частки) із загального майна є одним із способів розпорядження.

Уявіть собі, що один з декількох сотень власників хоче отримати свою частку в натуральному вигляді, відокремившись від інших власників. Організувати загальні збори непросто: хтось виїхав на постійне проживання в іншу місцевість, хтось помер і спадкоємці не переоформили право на майновий пай, хтось просто не хоче з’являтися на загальні збори, а хтось, з’явившись на збори, відмовиться голосувати за виділення ініціатору зборів його частки конкретним майном, пропонуючи видати останньому зовсім інше майно, і так далі.

Набагато результативніше проходять збори, на яких об’єднана група власників просить загальні збори виділити їй певний перелік майна із загального списку. Важко відмовити людям, які наполегливо і обгрунтовано вимагають свою частину майна.

Однак випадків самостійного використання майна окремими громадянами або їх групами порівняно небагато.

Найбільш поширеним варіантом розвитку подій є придбання зацікавленою особою, наприклад підприємством, яке є правонаступником КСП, індивідуальних майнових паїв у більшості громадян-власників. Форма договору відчуження майнового паю – проста письмова і не потребує нотаріального посвідчення. Але процедура викупу має ряд юридично значущих особливостей, ігнорування яких не рекомендується.

Підприємство, яке викупило деяку кількість майнових паїв, отримує в органі місцевого самоврядування відповідне свідоцтво на їх загальну суму. В подальшому необхідно вчиняти дії щодо виділення консолідованого майнового паю в натурі у вигляді частини майнового комплексу колишнього КСП.

Якщо спроби виділити майновий пай рішенням загальних зборів не увінчалися успіхом, існує альтернативний спосіб виділення – в судовому порядку. Він передбачає захист прав власника на гарантоване виділення його частки із спільного майна.

Фахівці групи мають значний досвід в даних правовідносинах, готові надати юридичний супровід процедур оформлення прав на майнові паї, їх викупу і виділення в натурі у загальному або судовому порядку.

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 124. Разом: 332270
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!