А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Новина
16.12.2014

На новому рівні – «Тренінг для тренерів»

11-12 грудня 2014 року адвокат, партнер ЮГ «ПРАВО» Гриценко Людмила взяла участь у дводенному «Тренінгу для тренерів» (м.Київ) за темою «Застосування суддями та адвокатами Європейської конвенції про захист прав людини в судових справах на національному рівні». Тренінг організовано в рамках проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні», що фінансується Урядом Швеції через Шведське агентство міжнародного розвитку (Sida), та проведено Національною Асоціацією адвокатів України за підтримки Регіонального центру прав людини (RCHR), Української Гельсінської спілки з прав людини при партнерстві Національної школи суддів України.

В тренінгу взяли участь 10 адвокатів з усієї України, відбір яких проводився на конкурсній основі, та близько 10 служителів Феміди, (судді першої та апеляційної інстанції, суддя Верховного Суду України у відставці, яка здійснює наукову та викладацьку діяльність, а також судді, які ще не склали присягу).

За мету організатори поставили перед собою провести спільне навчання суддів та адвокатів з різних куточків України, не лише як фахівців юридичної галузі, а як майбутніх тренерів-модераторів, для налагодження співпраці між представниками різних сторін судового процесу (судді та адвоката), та з метою єдиного тлумачення та застосування одних і тих самих правових норм, зокрема, положень Європейської конвенції з прав людини та судової практики Європейського суду з прав людини.

Навчання проходило у форматі case-study, що забезпечує найбільший відсоток засвоювання інформації, адже доросла людина запам’ятовує лише 20% від того, що вона почула, і 90% від того, що вона сама проговорила і одночасно зробила. Таким чином, організаторами було досягнуто максимально високого рівня передачі інформації та максимально правильного і якісного її використання учасниками тренінгу.

В ході тренінгу розглянуто такі теми:

-Міжнародне право прав людини та стандарти поведінки держави на національному рівні. Загальний огляд. Методичні рекомендації щодо викладання теми (експерти тренінгу: Тимофєєв Максим Тимофійович – кандидат юридичних наук, доцент Європейського гуманітарного університету (Вільнюс, Литва), докторант Центральноєвропейського університету (Будапешт, Угорщина), міжнародний експерт Ради Європи, Буров Сергій Юрійович – голова правління Освітнього дому прав людини, координатор Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини»).

-Співпраця між суддями та адвокатами в судовому процесі в контексті статті 6 ЄКПЛ. Лекція та модерована дискусія (експерт тренінгу та доповідач: Рут А. ван дер Пол – суддя Апеляційного суду Арнхем-Лееуварден, секція цивільного права (Нідерланди), міжнародний експерт проекту Ради Європи).

– Застосування практики Європейського Суду при вирішенні конкретних справ (експерти та модератори групи: Рут А. ван дер Пол, Тимофєєв Максим Тимофійович, Шендрікова Ганна Олександрівна – суддя Буського районного суду Львівської області, викладач національної школи суддів України, Мартиновський Роман Юрійович – адвокат, національний експерт проекту Ради Європи, Заєць Сергій Анатолійович – адвокат, національний експерт проекту Ради Європи).

-Як варто читати та застосовувати рішення Європейського Суду з прав людини (модератори групи: Тимофєєв Максим Тимофійович, Шендрікова Ганна Олександрівна, Мартиновський Роман Юрійович, Заєць Сергій Анатолійович).

-«Прочитав. Побачив. Застосував». Покрокова інструкція щодо читання та застосування рішень ЄСПЛ (експерти та доповідачі: Тимофєєв Максим Тимофійович, Мартиненко Олег Анатолійович – керівник аналітичного напрямку Української Гельсінської спілки з прав людини, національний експерт проекту Ради Європи).

-Джерела інформації для роботи з практикою ЄСПЛ (доповідач: Тимофєєв М.Т.).

-Проведення навчального заходу, робота з незнайомими аудиторіями, «складні» ситуації та учасники: практичні поради (доповідач: Войтенко Олександр Миколайович, експерт Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини»).

Деякі теми були представлені у форматі доповіді (лекція та презентація), а деякі у форматі інтерактивного тренінгу, до участі в групах якого були залучені всі учасники. Вивчення теми проходило на прикладах реальних справ, таких як «Камалиевы против Российской Федерации», «Eweida та інші проти Сполученого Королівства».

Розподіл учасників між групами (по 4 особи в кожній) проходив шляхом сліпого жеребкування, перед двома з них (не важливо суддя він чи адвокат) ставилося завдання сформулювати доводи Уряду щодо порушеної справи, а перед іншими – сформулювати доводи Заявника. Робота в групі і поставлені завдання були організовані таким чином, щоб кожен зміг висловити свою позицію, але позиція повинна бути спільною для групи. Особливу увагу приділено необхідності не підкреслювати недоліки, в позиціях інших учасників, а осягнути різноманітність підходів до тієї чи іншої проблеми.

По розгляді кожної з тем експертами було окреслено позитивні й негативні сторони методики викладання конкретної теми, адже тренінг проходив з метою навчання майбутніх тренерів-модераторів. Вивченню проблем та специфіки викладання та проведення семінарів було присвячено окрему теми: «Проведення навчального заходу, робота з незнайомими аудиторіями, «складні» ситуації та учасники: практичні поради» на яку відведено 1 год. 20 хв.

Подібний тренінг в форматі інтерактивного спільного навчання суддів і адвокатів в Україні було проведено вперше. Результатом такого заходу, нехай поки що для обмеженого кола спеціалістів, стало створення передумов для подальшого формування єдиного розуміння прав і обов’язків людини в концепції практики Європейського Суду з прав людини.

Адвокат Гриценко Людмила Олександрівна має намір та бажання продовжити навчання по програмі курсу з питань захисту прав людини в концепції ЄСПЛ та передавати в майбутньому отримані знання та практичні навики використання Європейської конвенції з прав людини та судової практики Європейського Суду з прав людини своїм колегам.

Наталія Соловей

Мої особисті враження від участі в тренінгу та первинні напрацювання

Почну з вражень. Це неперевершено – за одним столом сидить два-три адвокати та кілька суддів, які з метою вирішення задачі в форматі «case-study» спільно обговорюють можливі варіанти, погоджують позицію, радяться, приходять до спільного рішення (обов’язкова умова, яка поставлена перед учасниками тренінгу – погодити рішення між всіма учасниками групи). Це відвертий крок вперед, як у вивченні практики Європейського суду з прав людини на практиці, так і в подоланні великої прірви між суддями та адвокатами саме з розрізі розуміння тих чи інших положень Європейського законодавства.

Але, почну з початку. 11.12.2014 року під час урочистого відкриття тренінгу – тренери запропонували нам розпочати саме зі знайомства та висловлювання очікувань (що саме ми хочемо дізнатися на вказаному тренінгу, наші цілі). Спочатку була якась напруженість між адвокатами та суддями. Кожен привіз з собою на цей захід певну кількість знань та напрацювань, досвід, статус, переконання та позицію.

Але тренери, підбираючи методи проведення тренінгу дуже чудово все продумали, оскільки вже під кінець першого дня – «крига» в стосунках розтала. Спільне вирішення задач – зближує, поєднує, організовує. Охопила, як то кажуть, нас спільна мета.

Другий день тренінгу був не менш цікавим. Учасники разом з тренером встановили можливі правила, яких будуть притримуватися. Наприклад «правило піднятої руки» (говорити тільки після того, як піднімеш руку і по черзі), «правило вільної ноги» (виходити в разі потреби), приходити вчасно і т.д.

В процесі проведення тренінгу, я особисто не лише здобула досвід та поглибила розуміння і знання в застосуванні практики ЄС з прав людини в національному судочинстві, але й сформувала для себе особисто «збірний» образ тренера-модератора, який не лише ділиться знаннями з аудиторією, а й пробуджує в кожному жагу до навчання та подальшого професійного і особистісного зросту.

Кожен з виступаючих експертів був особливим, харизматичним, переконливим, та постійно утримував інтерес і увагу аудиторії.


Особисті напрацювання

Мій арсенал методики викладання збільшився в кілька разів. На власному досвіді я переконалася в їх доцільності.

Щодо спільного навчання суддів та адвокатів – це реально, можливо і ефективно. На всеукраїнському осінньому форумі «Адвокатура України. Київські дзвони» 24.09.2014 року Лідія Павлівна Ізовітова пропонувала доповідачеві з Германії – Вероніці Горер посприяти в організація спільного навчання між адвокатами та суддями у вивченні новел КПК України. Через кілька місяців ідея реалізувалася на практиці (правда, ми вивчали не новий КПК, але ж ми навчалися спільно).

Я мала можливість переконатися на власному досвіді, що таке спільне навчання можливе і його важко переоцінити. Маю надію, що в подальшому не тільки практику ЕС з прав людини, а й законодавчі новели на національному рівні судді та адвокати вивчатимуть разом.

Висновки.

Як подолати принципові позиції та «натягнуті» стосунки між суддями та адвокатами.

Мої відповіді:

– не критикувати людину, а критикувати позиції;

– навчитися не лише слухати, а й чути;

– відмовитися від планування «версій» і направити спільний погляд в напрямку встановлення об’єктивної істини по справі (це стосується не лише адвокатів, а й суддів, які інколи істинною сприймають версію слідства а не захисту);

– повірити в те, що в адвокатурі є порядні і відверті люди, які вірять у встановлення істини, і яким не все одно якою наша держава буде завтра і якою буде якість правосуддя і правозастосовної практики.

Як на мене, однією з найбільших проблем в ході розгляду справи є неоднакове розуміння суддею та адвокатом тих чи інших законодавчих позицій чи формування стратегії ведення справи. Моє особисте переконання – адвокату не слід йти за бажанням і волею свого клієнта. Досвідчений адвокат поведе клієнта за собою, в рамках найефективнішого дотримання його законних інтересів. Така концепція сприятиме встановленню об’єктивної істини по справі. Від суддів сподіваємося отримати терпіння, увагу, неупередженість та відвертість.

Всім, як учасникам, так і організаторам дякую за можливість взяти участь у тренінгу. Дякую за смачні сніданки, обіди і вечері, запашні «кава-брейки» і цікаву компанію. Я впевнена, всі учасники тренінгу здобули нові знання, цікавий ефективний досвід та переконалися, що спільне навчання суддів та адвокатів – це позитивна реальність і відвертий, сильний крок до розбудови демократичного незалежного правосвідомого європейського суспільства.

Фотозвіт можна переглянути тут.

Адвокат Людмила Гриценко

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 218-37-23
(093) 388-03-38
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 56. Разом: 332202
Зворотній зв’язок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!