А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
31.12.2018

Пільги для одиноких матерів…Міф чи реальність?

#АдвокатГриценко #Черкаси

Доброго дня, шановні Клієнти та гості сайту.

Усі ми є дітьми своїх батьків, або батьками своїх дітей. Комусь із нас пощастило більше, і він мав можливість зростати та виховуватись у повноцінній сім’ї, а комусь, на жаль, з перших днів свого життя бракувало батьківської турботи. Все частіше і частіше мамам доводиться брати на себе всю тяжкість самостійного виховання дитини.

Дана проблема все ще залишається актуальною, а тому сьогодні ми поділимось з вами інформацією щодо пільг, передбачених законодавством України, для мам, які самостійно виховують дітей.

Перш за все, слід розуміти, що жінка, яка розлучилася зі своїм чоловіком не набуває автоматично статусу одинокої матері, а відповідно, не претендує на отримання допомоги з боку держави. У випадку розлучення, набуття статусу одинокої матері можливе лише у тому разі, якщо колишнього чоловіка такої жінки буде позбавлено батьківських прав у визначеному законом порядку.

Під категорію одиноких матерів не підпадають також жінки, які народили дітей під час шлюбу чи після розлучення, але законний чи колишній чоловік визнав своє батьківство та вдови, діти яких отримують пенсію з причини втрати годувальника.

Слід також зауважити що, законодавством України не передбачено чіткого визначення терміну «одинока мати». Але, у ч.9 Постанови Пленуму ВСУ № 9 від 06.11.1992 р. зазначено, що одинока мати – це жінка, яка: 1) не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; 2) вдова; 3) інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.

Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у ст. 18-1 визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям має мати дітей, у разі смерті батька дітей, яка не одержує на них пенсію по втраті годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України ”Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”.

Також, якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, у разі смерті батька дитини, зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені «новим» чоловіком. Але, при цьому, при розрахунку розміру соціальних виплат вже буде враховуватись і дохід цього чоловіка.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до аб.1 ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України (при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою), або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Одинокі мами з дітьми мають право на отримання наступних видів матеріальної допомоги за рахунок коштів з державного бюджету:

- пенсію в разі втрати годувальника, якщо мати – вдова;

- державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям, вдовам з дітьми, якщо шлюб між батьком та матір’ю було розірвано до дня смерті і мати не отримує пенсію по втраті годувальника або соціальну пенсію;

- державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям;

- тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;

- державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.

Проте, слід також зазначити, що одинокі мами мають і ряд інших привілеїв, зокрема:

1) у сфері трудових відносин:

- для одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю не встановлюється випробувальний термін (ст.26 Кодексу законів про працю України);

- одинокій матері дитини з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 182-1 Кодексу законів про працю України);

- одиноким матерям забороняється відмовляти у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату за наявністю у них дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю, а також звільнення одиноких матерів, що мають дитину віком до чотирнадцяти років, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору (ст. 184 Кодексу законів про працю України);

2) у сфері податкового права:

- одинока мати, вдова, опікун, піклувальник має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, що дорівнює 150% суми пільги (у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років);

3) у сфері житлового права:

- право на першочергове надання жилого приміщення, одиноким матерям, що потребують поліпшення житлових умов;

- право на першочергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) будинків із житлового фонду соціального призначення (ст. 12 ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення»).

Отже, як ми бачимо, нашою державою забезпечується підтримка матерів, що самостійно виховують дитину, але для того, щоб скористатися даними пільгами жінкам у першу чергу необхідно підтвердити свій статус «матері-одиначки», зібрати низку інших документів, які б у подальшому могли стати підставою для отримання соціальних виплат та інших привілеїв передбачених законодавством для одиноких матерів.

Додатково зауважимо також, що законом прямо не передбачено відмови у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям у разі, коли працездатні члени сім’ї не працюють, не навчаються, не здійснюють догляд.

Слід також зазначити, що на сьогодні значна кількість матерів умисно намагаються набувати статусу «матері-одиначки» та не поспішають позбуватись такого статусу, оскільки вбачають у цьому вигоду, хоча фактично проживають і ведуть спільне господарство з батьком своєї дитини, або іншим чоловіком, який забезпечує належне утримання дитини. Відрізнити «фіктивних мам-одиначок» від справжніх сьогодні дуже важко та й як таких перевірок на предмет виявлення зловживань статусом одинокої-матері наразі ніхто не здійснює.

Нагадаємо, що законодавством України самотній батько (опікун) має ті ж права і пільги, що і самотня мама. Порядок отримання статусу тата-одинака і аналогічних пільг — такий самий, як і для жінок, що виховують дітей без батька.

Резюмуючи, можна зробити висновок, що в Україні створені умови для підтримки одиноких матерів (татусів), проте для того щоб ними скористатися слід зібрати не один десяток документів та запастися терпінням і тоді міф цілком може стати реальністю, яка здатна дещо полегшити життя одиноких батьків (матері, батька, вдови/вдівця).

Помічник адвоката – Наталія Небот

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 218-37-23
(093) 388-03-38
Партнери сайту
YuristAdvokat WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2020. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 46. Разом: 246382
Зворотній зв’язок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!