А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
18.11.2014

Пільги для учасників АТО

Українське сьогодення переповнене сподіваннями до мирного вирішення так званого збройного конфлікту в зоні АТО. Свідома юридична спільнота не може залишатися осторонь, оскільки антитерористична операція породжує певні ситуації та наслідки, які потребують правового розуміння, регулювання й роз’яснення.

Перед адвокатами та юристами, в тому числі й у м.Черкаси постають все нові й нові запитання.

Користувачам сайту відомо, що неподалік від м.Черкаси знаходиться навчальний центр для прикордонників, більше відомий як «Оршанець». Там проходять навчання особи, в тому числі й ті, які вже побували в зоні АТО. Деякі з військовослужбовців вже отримали статус учасника АТО.

Всі ми пом’ятаємо героїчну і трагічну загибель командира «Оршанця», полковника прикордонної служби – Ігоря Момота, світла йому пам’ять. Герої не вмирають. Ми завжди будемо пам’ятати тих, хто віддав своє безцінне життя за свободу, українську ідею й територіальну цілісність держави, громадянами якої є ми з вами.

Пам’ятаючи про загиблих, ми наводимо в цій статті короткий перелік пільг для осіб, які мають статус учасника бойових дій, або учасника АТО, саме з метою допомогти нашим живим героям, та нагадати, що конкретно українська держава на законодавчому рівні гарантує таким особам.

Учасниками бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» (далі – Закону), визнаються особи, що брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини як у воєнний, так і у мирний час. Це визначення можна використовувати в загальному значенні, конкретніше ж перелік осіб, які належать до учасників бойових дій, зазначено в ст.6 Закону. У зв’язку з останніми подіями до неї було внесено зміни, згідно з якими, особи, що брали участь в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, прирівнюються до учасників бойових дій. Виходячи з цього можна чітко окреслити коло соціальних гарантій та пільг, які надаються учасниками АТО.

Найбільш широко перелік пільг, на які мають право учасники АТО, визначено в ст.12 Закону, відповідно до положень якої учасники бойових дій та особи прирівняні до них мають право на:

-безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, інших виробів медичного призначення, забезпечення санітарно-курортним лікуванням, користування ( при виході на пенсію, зміні місця роботи) тими госпіталями та поліклініками, до яких вони були прикріплені за місцем роботи, щорічне медичне обстеження, диспансеризацію, першочергові госпіталізацію та обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках, першочергове безоплатне зубопротезування;

-75-процентні знижки плати за користування житлом, комунальними послугами та скрапленим балонним газом для побутових потреб, вартості палива для осіб, які проживають у будинках без центрального опалення;

-безоплатний проїзд транспортними засобами, визначеними в п.7 та п.17 цієї статті;

-виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності у вигляді 100-процентної середньої зарплати, використання щорічної та одержання двотижневої неоплатної відпустки в зручний для себе час;

-пріоритетне збереження робочого місця при скороченні чисельності працівників і працевлаштування у разі ліквідації підприємства, організації, установи;

-першочергове забезпечення жилою площею, відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і огородництва, ремонт жилих будинків і квартир. Учасники бойових дій, які отримали каліцтво, контузію житло надається і за рахунок житлової площі, що передається у розпорядження місцевих рад та держадміністрацій, як зазначено в ч.2 п.14 ст.12 Закону: «...протягом двох років з дня взяття на квартирний облік»;

-одержання позики на будівництво та ремонтні роботи жилих та надвірних будівель, дачних будинків( також на їх купівлю), та право на першочергове придбання матеріалів будівництва. Ця позика має бути погашена в 10-тирічний термін, обчислення якого розпочинається з 5-го року після закінчення будівельних робіт;

-першочерговий вступ до кооперативів, перелік яких вказано в п.16 цієї статті;

-пільги зі сплати платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;

-позачергове користування послугами зв’язку, підприємств, установ та організацій служб побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, закладів соціального захисту, міжміського транспорту та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів.

Важливим є питання щодо ролі закладів соціального захисту. Відповідно до закону можливе першочергове використання послуг служб соціального захисту вдома та відшкодування коштів, що пішли на догляд за ветераном, у разі неможливості використання послуг закладів соціального захисту.

Перелік пільг, які надаються учасникам АТО не обмежується лише Законом. Зокрема в ст.119 КЗпП та ч.2, 3 ст.39 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», зазначається, що за особами, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, проте не більше одного року, зберігаються місце роботи та середня заробітна плата. Також, відповідно до змін внесених до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», час перебування на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, державної служби та роботи за спеціальністю.

У разі смерті, інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, призваних на навчальні, перевірочні та спеціальні збори, для проходження служби у військовому резерві, виплачується одноразова грошова допомога.

Детально питання про призначення та виплату грошової допомоги розкрито в ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».

Звісно, вищевказана інформація не вміщує в себе всього спектру пільг, на які відтепер можуть розраховувати учасники бойових дій, але наведений перелік соціальних гарантій може допомогти уявити загальну картину соціального захисту учасників АТО та зорієнтуватися в тому, на що і в які строки може розраховувати особа, яка має статус учасника АТО.

Студентка ЧНУ ім.Б.Хмельницького (ІІІ курс, спеціальність «правознавство») Даша Пацьора у співавторстві з адвокатом Людмилою Гриценко

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 218-37-23
(093) 388-03-38
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 42. Разом: 339594
Зворотній зв’язок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!