А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
04.07.2014

Виділ частки із спільної часткової власності або повний розподіл домоволодіння

Приватні будинки, по традиції, передаються в спадок із покоління в покоління. У великому дворі дітям окремо будують нові будинку, у невеличкому – ділять існуючий будинок на частини з окремими виходами і тоді, як кажуть, «вся сім’я у купі». Такі домоволодіння, за часту, юридично мають одну спільну адресу і лише одного, максимум двох власників, дивлячись, на кого оформлений будинок. Якщо домоволодіння було успадковане декількома спадкоємцями, то і власників буде відповідна кількість.

В чому ж проблема? Одна справа, коли це дружня сім’я і великий будинок, де можуть спокійно, не заважаючи один одному, співіснувати декілька сімей, інше – коли це зовсім чужі люди, яким доводиться миритися зі сварливими сусідами і майже битися за свою територію.

Такі випадки трапляються, коли хтось із спадкоємців продає свою частку стороннім людям. А новий володілець приходить і починає наводити свої порядки та облаштовувати побут на власний смак, який далеко не завжди і не в усьому може походити на Ваш.

Складність питання полягає в тому, що в таких домоволодіннях, співвласники ділять територію і будинок, як то кажуть, «на око». Хто відміряє свою площу рулеткою і відгороджує її у відповідності із розміром частки, вказаним у правовстановлюючих документах, хто хоче користуватися більшою територією, ніж йому відведено, і тому забороняє встановлювати сусідам будь-які огорожі та багато іншого. Все це породжує постійні скандали, нестерпне життя і, найголовніше, що ніхто із співвласників не відчуває себе повноцінним господарем свого будинку.

В таких випадках законодавець передбачив однозначно правильне вирішення питання – припинення спільної часткової власності шляхом розподілу домоволодіння в натурі у відповідності до часток.

В практиці адвоката Гриценко Людмили Олександрівни нараховується вже понад десяток подібних справ тільки за 2013-2014 роки. Кінцевим і бажаним результатом справ даної категорії є те, що кожна із сторін процесу розподілу по факту стає власником свого окремого домоволодіння, яке має унікальну юридичну адресу, і в Свідоцтві про право власності вказано одне ім’я власника та ціла одиниця будинку, а не його частка, як раніше.

Але є і особливості, які можуть вплинути на можливість розподілу домоволодіння в натурі. Згідно з роз’ясненнями постанови пленуму Верховного суду України від 04 жовтня 1991 року № 7 «Про практику застосування судами законодавства, яке регулює право приватної власності громадян на житловий будинок» при вирішенні справ про виділ в натурі частки житлового будинку, що є спільною частковою власністю, судам слід мати на увазі, що це можливо в тому випадку, коли кожній із сторін може бути виділено відокремлену частину будинку із самостійним виходом (квартиру). Виділ (частки одного співвласника) також може мати місце за наявності технічної можливості переобладнати приміщення в ізольовану квартиру, яка відповідатиме вимогам будівельних норм та правил. Для квартири це означає: окремий вхід, окрема кухня, окремий санвузол, окрема житлова кімната. Згідно вимог п.2.22. «ДБН В.2.2.-15-2005 Житлові будинки. Основна частина» нижня межа площі однокімнатної квартири (мінімально допустимої для виділу в натурі) повинна становити 30 кв.м. (без урахування площі літніх приміщень).

Варто зазначити, що законодавством передбачено, як виділ частки із спільної часткової власності, так і повний розподіл домоволодіння в натурі. В останньому випадку спільна часткова власність припиняється. При виділі частки правовідносини спільної часткової власності зберігаються. Вони припиняються лише для особи, яка виділяється.

Право співвласника на виділ частки із майна, що є спільною частковою власністю, реалізується, зокрема, шляхом укладання договору про виділ в натурі частки нерухомого спільного майна. Вказана норма передбачена положенням ст.364 ЦК України. В разі, якщо такої згоди не досягнуто, питання вирішується в судовому порядку. В обох випадках право власності реєструється в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

За згоди усіх учасників спільної часткової власності на її припинення і розподіл домоволодіння в натурі, укладається договір, який посвідчується нотаріально.

Для визначення меж ідеальної частки, як при мирному розподілі нерухомості, так і в судовому порядку обов’язковою умовою є проведення експертного будівельно-технічного дослідження, висновком якого буде встановлено можливість виділу частки, чи розподілу домоволодіння, у випадку такої можливості – запропоновані варіанти розподілу літніх будівель і господарських споруд домоволодіння між усіма співвласниками. Варіанти розподілу розробляються з урахуванням побажань співвласників, або за фактично встановленим порядком користування відносно ідеальних часток. При розподілі шляхом укладення договору, в ньому прописуються, як окремо розташовані цілі приміщення, так і їх частки, а також житлові і нежитлові приміщення будинку, що виділяються сторонам. В разі вирішення справи в судовому порядку, варіант судової експертизи чи експертного дослідження (якщо воно було проведено до подачі позову) на вибір сторін затверджується судовим рішенням, яке також підлягає державній реєстрації.

Таким чином, шляхом нескладних процедур, проблеми спільної часткової власності можуть бути вирішені буквально в декілька місяців. І в цьому Вам із задоволенням допоможе адвокат Гриценко Людмила Олександрівна, офіс якої знаходиться за адресою: м.Черкаси, вул.Університетська, 33 оф.4. Маючи досвід у веденні подібних справ, вона чітко та послідовно проведе всю процедуру аж до моменту державної реєстрації рішення суду.

Наталія Соловей

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 218-37-23
(093) 388-03-38
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 41. Разом: 330778
Зворотній зв’язок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!