А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
04.11.2013

Якщо викликає слідчий

Особі, яку викликає слідчий, слід завчасно звернутись до адвоката та прибути на виклик разом з ним. Якщо ж такої можливості немає, володіння необхідним мінімумом знань дозволить уникнути ускладнень до того, як адвокат зможе взяти участь у досудовому розслідуванні. Ніякий досвід чи гонорар не зможе так допомогти особі, яка перебуває під слідством, як вчасно надана правова допомога. А зазвичай, працівники правоохоронних органів саме під час першого допиту здобувають всі «необхідні докази» саме тому, що людина, яка потрапила до міліції не знає і не розуміє своїх прав, зокрема права на захист та права не давати жодних пояснень в силу ст.63 Конституції України.

Ігнорування виклику слідчого може мати наслідком накладення на особу грошового стягнення, застосування примусового приводу та навіть обрання в подальшому більш суворого запобіжного засобу, ніж особисте зовов’язання. Запобіжні заходи стосується осіб, які вже мають стасус підозрюваного, чи обвинуваченого. Стосовно свідків – слід остерігатися штрафів та примусових приводів, зокрема на місце роботи чи навчання, що навряд чи добре відгукнеться на репутації особи, стосовно якої такий привід здійснюється.

У вас має бути достатньо часу для підготовки до зустрічі з слідчим, адже згідно ч.8 ст.135 КПК України, особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом.

Прибувши за викликом, необхідно з’ясувати в якому процесуальному статусі викликається особа: свідок, підозрюваний, потерпілий чи особа, показання якої можуть мати значення для кримінального провадження.

Крім того, необхідно з’ясувати у слідчого чи розпочате розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та чим це підтверджується. Слід наполягати на отриманні витягу з ЄДРДР, який фактично може сформувати будь-який працівник райвідділу. Тому не слід звертати увагу на «відговори оперів», що слідчого немає і нічого з ЄДРДР він роздрукувати не може, а от допитати особу саме зараз йому конче необхідно.

Згідно ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Згідно ч.3 ст.214 КПК України, здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Не варто підписувати будь-які документи, запропоновані слідчим, без розуміння їх юридичної суті. Такі дії клієнта без консультації адвоката можуть мати ряд неприємних наслідків.

Слід пам’ятати, що будь-яка особа має право на захист.

Згідно ч.1 ст.48 КПК України, захисник може у будь-який момент бути залученим підозрюваним, обвинуваченим, їх законними представниками, а також іншими особами за проханням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого до участі у кримінальному провадженні.

Ретельне ознайомлення за участю адвоката з документами, які слідчий пропонує підписати, та усвідомлення їх змісту дозволить не допустити порушень прав особи.

Важливо пам’ятати, що особа має право не відповідати на запитання з приводу тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо) або які можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні нею, близькими родичами чи членами її сім’ї кримінального правопорушення, а також щодо службових осіб, які виконують негласні слідчі (розшукові) дії, та осіб, які конфіденційно співпрацюють із органами досудового розслідування.

В свою чергу, викликана у якості потерпілого, особа має надати у розпорядження слідства усі відомі їй дані щодо скоєного кримінального правопорушення та вчасно повідомити про докази, на які вона посилатиметься в суді. При цьому, як правило, участь адвоката на стороні потерпілого значно підвищує його шанси на відшкодування завданої йому шкоди та притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб.

Фахівці групи мають значний досвід роботи у кримінальному провадженні та завжди готові прийти на допомогу.

Людмила Гриценко, Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 218-37-23
(093) 388-03-38
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 55. Разом: 332886
Зворотній зв’язок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!