А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
01.12.2013

Форма договору про відчуження майнового паю члена КСП

Майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) є особливим майновим правом, яке отримав кожен член КСП. Право на майновий пай отримали особи, що відповідали певним критеріям. Наприклад, перебуваючи з КСП у трудових відносинах чи будучи пенсіонером, особа мала залишатись членом КСП на момент його припинення (реорганізації), що співпадав з моментом так званого «паювання» майна підприємства.

Порядок оформлення прав члена КСП на майновий пай, як майнове право на частку у майні КСП (пайовий фонд), врегульовано Порядком визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 р. N 177 (далі – Порядок).

Відповідно до Порядку, майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства за зразком згідно з додатком. У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво. Свідоцтво видається сільською, селищною або міською радою згідно із списком осіб, які мають право на майновий пай підприємства.

Метою даної статті є визначення чи підлягає договір відчуження майнового паю нотаріальному посвідченню. Таке запитання виникає систематично з боку сільських рад, до повноважень яких віднесено видачу нових свідоцтв про право власності на майновий пай взамін старого. Сумніви щодо форми договору виникають тому, що до складу пайового фонду КСП входить як рухоме так і нерухоме майно.

Аналіз чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що нотаріальне посвідчення договору з відчуження майнового паю законодавцем не вимагається. Однак таке посвідчення може бути здійснене, якщо одна з сторін виявить таке бажання.

В основу таких тверджень покладено розуміння того, що майновий пай не є річчю та являє собою майнове право особи на певну, не визначену в натурі, частину спільного майна. Не можна стверджувати, що володіючи майновим паєм особа володіє і часткою в нерухомому майні пайового фонду. Адже, майновий пай може бути виділений «за структурою», коли в складі майнового паю особі виділяється в натурі частка від кожного виду майна пайового фонду, в тому числі частка у нерухомому майні, або ж пай за згодою співвласників виділяється особі в натурі окремим майном одного чи декількох видів, до якого нерухомість може і не входити.

Частиною 3 ст.719 ЦК України встановлено, що договір дарування майнового права укладається у письмовій формі.

Про відсутність законодавчих вимог щодо нотаріального посвідчення договорів про відчуження майнових паїв неодноразово роз’яснювалось Міністерством аграрної політики України, як то листами від 06.09.2001 р. №37-25-1-12/7842, від 20.04.2005р №37-17-2/5492. Однозначною в цьому питанні є і судова практика, зокрема ухвала Верховного суду України від 31 березня 2010 року та інші.

Таким чином, якщо орган, уповноважений видавати нові свідоцтва про право власності на майновий пай замість старих, вимагає нотаріального посвідчення договору з відчуження майнового паю, такі дії органу є незаконними та можуть бути оскаржені до суду.

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 97. Разом: 333117
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!