А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
08.02.2014

Призначення «чорнобильцям» пенсії

На сьогодні все частіше до органів Пенсійного фонду звертаються особи, що мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон).

Це пов’язано з тим, що з моменту катастрофи пройшов час, за який особи, що брали участь у ліквідації наслідків аварії, досягли того віку, що дає їм право на призначення пенсію за спеціальними умовами. На жаль, не рідко органи Пенсійного фонду відмовляють таким особам в оформленні права на пенсію із зниженням пенсійного віку, посилаючись на недостатність документів, що підтверджують таке право.

Метою даної статті є більш детальне розкриття умов, які є достатніми для призначення вказаного виду пенсій.

Основні положення щодо реалізації конституційних прав громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення та учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визначені Законом України від 28.02.1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ч.1 ст.55 цього закону визначено право громадян, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за умови наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 20 років, а особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних днів, х пенсій на надаються пенсії зі зменшенням пенсійного віку від встановленого для отримання державних пенсій на 10 років.

Згідно ч.2 ст.14 Закону такі особи відносяться до 2-ї категорії списку для встановлення пільг і компенсацій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Підстави для видачі такого посвідчення та призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону є ідентичними.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з положенням ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками – 55 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до ст.45 цього Закону, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (зареєстрований в Мін’юсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за N1050/17066).

Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику;

б) документи про стаж роботи;

в) довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за встановленою Порядком формою;

г) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

ґ) при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої для підтвердження особливого статусу заявника додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, подання інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не є обов’язковим.

Олександр Лещинський

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 143. Разом: 333163
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!