А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
22.02.2018

Сплата аліментів на утримання дітей: позасудові та судові порядки

Законодавством України передбачено декілька варіантів вирішення питань, пов’язаних зі сплатою аліментів. У цій статті ми розповімо про всі передбачені законом шляхи врегулювання аліментних питань, визначимо їх переваги та недоліки.

Позасудові порядки.

Добровільна сплата аліментів.

Батьки дитини можуть домовитись, що той, хто проживає окремо від дитини, буде її утримувати в грошовій і (або) натуральній формі.

Цей порядок вирішення аліментних питань є загальнодоступним та безкоштовним. Він не передбачає звернення до яких-небудь державних органів, нотаріусів чи інших осіб, і базується виключно на усній домовленості батька і матері дитини.

Договір про сплату аліментів на дитину.

Батьки дитини можуть укласти письмовий договір, в якому будуть викладені усі погоджені ними умови, які стосуються сплати аліментів: розмір аліментів, порядок та строк їх сплати, розмір додаткових витрат на дитину, умови та строки їх сплати, строк дії договору, відповідальність за неналежне чи несвоєчасне виконання обов’язку платником аліментів, підстави для припинення дії даного договору, хто з батьків несе витрати з нотаріального посвідчення даного договору тощо. При цьому, умови укладеного між батьками договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені чинним законодавством України.

Договір про сплату аліментів на дитину повинен укладатися у письмовій формі і нотаріально посвідчуватися.

Якщо один з батьків не виконує обов’язки, покладені на нього таким договором, з нього можуть стягуватися аліменти на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Подання заяви про відрахування аліментів на дитину.

Вказана заява подається платником аліментів за місцем роботи, місцем виплати пенсії чи стипендії. Щомісяця (в межах строку, визначеного в заяві) бухгалтер на підставі такої заяви буде відраховувати визначений у заяві розмір аліментів із заробітної плати, пенсії чи стипендії заявника, і перераховувати їх за адресою одержувача.

Порівнюючи вищевказані три позасудові порядки вирішення аліментних питань, перший і третій – є абсолютно безкоштовними та швидкими. Другий порядок також є швидким, проте не безкоштовним. Однак він дає можливість узгодити та зафіксувати всі важливі питання, які виникли між сторонами при укладенні договору, визначити особливості сплати аліментів, а також відповідальність за їх несвоєчасну сплату.

Судові порядки.

Звернення до суду з позовною заявою про стягнення аліментів на утримання малолітніх чи неповнолітніх дітей на сьогодні є найбільш поширеним способом вирішення відповідного спору між батьком та матір’ю дитини.

Однак, через надмірне навантаження на суддів чекати дату розгляду справи, зазвичай, доводиться досить довго. Судове засідання може бути проведене через два-три місяці після відкриття провадження у справі. Крім того, розгляд аліментних справ не є безоплатним. І оскільки у справах про стягнення аліментів позивачів звільнено від сплати судового збору, то обов’язок такої сплати покладається на платника аліментів (відповідача у справі). Станом на 01.01.2018 року збір складає 704 грн. 80 коп.

Розмір аліментів може визначатися у частці від заробітку платника аліментів або у твердій грошовій сумі.

Іншим судовим порядком вирішення аліментних питань є звернення до суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

Вчинити таку дію може той з батьків, з ким проживає дитина. В заяві про видачу судового наказу заявник може просити суд стягнути аліменти у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку або у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

При поданні заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів заявник звільняється від сплати судового збору. Такий судовий збір, розмір якого станом на 01.01.2018 року дорівнює 176 грн. 20 коп., підлягає сплаті боржником (платником аліментів).

Суд розглядає заяву про видачу судового наказу без проведення судового засідання протягом п’яти днів. Заявник і боржник не повідомляються про дату та час розгляду заяви.

Отже, порівнюючи вищезазначені два судові порядки вирішення аліментних питань, останній (звернення з заявою про видачу судового наказу) – є більш привабливим для батьків з точки зору економії часу та коштів. Однак, висловити власну позицію безпосередньо суду батькам дитини у наказному провадженні не вдастся, оскільки розгляд заяви проводиться без їх виклику. Натомість у позовному провадженні сторони повідомляються про дату та час судового засідання, можуть брати участь у розгляді справи, надавати пояснення суду, подавати докази тощо.

Той з батьків, разом з яким проживає дитина, самостійно визначає у якому порядку (позасудовому чи судовому) вирішувати питання про виконання другим із батьків обов’язку щодо утримання спільної дитини. Звернення до суду можливе не залежно від того, чи намагалися батьки самостійно домовитися про сплату аліментів.

Для довідки:

Мінімальний розмір аліментів станом на 01.01.2018 року складає:

-для дитини віком до 6 років – 746 грн.

-для дитини віком від 6 до 18 років – 930 грн.

Владислава Медуха

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 58. Разом: 346552
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!