А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
11.12.2013

Створення КСП: назад у майбутнє!

Протягом останніх 20 років підприємства агропромислового комплексу країни зазнали суттєвої реорганізації. Зокрема, колгоспи перетворювались на КСП, а КСП, в свою чергу, перетворювались на підприємства різних організаційно-правових форм. Останній етап триває і до сьогодні, хоча має ознаки завершення.

Початок масовому реформуванню КСП на СТОВ та інші організаційно-правові форми поклав Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» від 3 грудня 1999 року N 1529/99.

На сьогодні серед діючих агропідприємств майже не зустрічається така організаційно-правова форма, як «колективне сільськогосподарське підприємство» або ж просто КСП. Не існує такої організаційно-правової форми і у Державному класифікаторі України «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» ДК 002:2004 (чинний з 01.06.2004р.). Хоча у п.3.1.3 зазначене «Колективне підприємство» з позначкою «*Чинним законодавством не передбачається створення та державна реєстрація нових підприємств з цією організаційно-правовою формою».

Однак, до цього часу є чинним Закон України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» від 14 лютого 1992 року N 2114-XII, ст.3 якого регламентує порядок створення та державної реєстрації підприємства.

Крім того, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва листом від 13.01.2010 р. N 85 роз’яснив, що Класифікацією організаційно-правових форм господарювання Державного класифікатора України, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28 травня 2004 року N 97, не передбачено створення та державна реєстрація нових підприємств з такою організаційно-правовою формою як «колективне підприємство». Разом із цим, в зазначеній Класифікації міститься така позиція класифікатора, як «інші організаційно-правові форми», яка може застосовуватися як виняток у разі неможливості віднесення суб’єкта до будь-якої з визначених у Класифікації організаційних форм. Отже, з огляду на викладене, чинним законодавством не встановлено заборони щодо створення колективного сільськогосподарського господарства, проте слід враховувати невизначеність діючих норм законодавства щодо колективної власності як форми власності.Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон про реєстрацію) дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб – підприємців.

Шановний читач може запитати: а навіщо сьогодні створювати КСП? Відповідь на це запитання залежить від конкретної ситуації. На сьогодні ще зустрічаються суб’єкти господарювання, наприклад, міжгосподарські підприємства в агропромисловому комплексі, де вищестоячим органом багато років назад приймалось рішення про передачу частини майна підприємства трудовому колективу. Однак, таке рішення до цього часу не виконане, а трудовий колектив «вважається» одним із засновників міжгосподарського підприємства без визначення майнових часток членів трудового колективу, без визначення критеріїв, за якими член трудового колективу може бути віднесений до групи осіб, які мають право на частку у майні такого підприємства, тощо.

Тому, в окремих випадках, перетворення подібної юридичної особи на КСП дає можливість для трудового колективу набути право на частку у майні підприємства законним шляхом за встановленою для КСП процедурою. З’являється можливість для кожного члена КСП набути право на майновий пай, а також виділити майновий пай в натурі.

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 127. Разом: 333147
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!