А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
21.02.2014

Виділення в натурі майнових паїв членів КСП

Агроформування та окремі групи громадян–власників майнових паїв члена КСП на сьогодні не мають достатнього вибору професійних виконавців на ринку юридичних послуг Черкаської області з одного конкретного питання – виділення майнових паїв в натурі.

Як правило, процес реформування сільськогосподарських підприємств у різного роду приватні формування, як то ПП, СТОВ, ВАТ, проходив у 1999-2003 роках. На сьогоднішній день перед юристами Черкаської області, до яких звертаються замовники з питанням виділення консолідованого майнового паю в натурі, постає ряд питань організаційного характеру, деякі з яких, на перший погляд на мають відповіді.

Зокрема, нерідко виявляється, що такі основоположні матеріали паювання, як уточнений розподільчий перелік майна пайового фонду чи перелік осіб, які мають право на майновий пай члена КСП, загублені в поточній господарській діяльності господарства-правонаступника, до якого де-факто перейшло право користування майном пайового фонду. При цьому, трапляються випадки безконтрольного та безоплатного використання майна пайового фонду, що належить громадянам-співвласникам, місцевими агроформуваннями, «розбазарювання», несанкціонованого демонтажу та відкритого розкрадання майна пайового фонду. На практиці, така доля спіткала більшість рухомого майна пайового фонду.

Окрема та особлива тема безконтрольного використання майна пайового фонду, яка поступово переростає у його привласнення відносно законними шляхами, стосується нерухомості у складі цілісних майнових комплексів.

На практиці фахівців групи доводилось супроводжувати судові процеси, предметом яких є витребування майна громадян-власників майнових паїв з незаконного володіння місцевих агроформувань. В інших випадках, юристи групи захищали права одного агроформування на об’єкти нерухомості від посягань на такі об’єкти з боку іншого.

Хоча у більшості випадків майно пайового фонду все ж використовується сільгосппідприємствами на підставі відповідних договорів оренди з виплатою громадянам-співвласникам майнових часток (паїв) орендної плати. При цьому, якість договорів складає окрему тему для розмови.

Зловживання у сфері використання майна пайового фонду з боку його фактичних користувачів рано чи пізно призводить до конфліктів з його численними власниками – громадянами. В зв’язку з цим, важливо вчасно та правильно оформити права користувача на майно пайового фонду, а у випадку викупу майнових паїв громадян-співвласників, правильно розпорядитись отриманими майновими правами.

Недостатньо викупити у громадян-співвласників більшу частину майнових часток (паїв) у цілісному майновому комплексі бувшого КСП. Невірним є уявлення такого покупця про завершеність процедури придбання цілісного майнового комплексу з підписанням ряду договорів купівлі-продажу майнових паїв. Вказаний крок є лише початком процедури, яка дозволить інвестору впевнено володіти, користуватись та розпоряджатись майном придбаного комплексу.

Процедура виділення в натурі консолідованої маси майнових паїв має мінімум два шляхи.

Перший шлях полягає у застосуванні процедури добровільного та спільного прийняття тими співвласниками майнових паїв, які не відчужили своє право на майновий пай, рішення про виділення власнику консолідованого майнового паю певного майна з загальної маси пайового фонду.

При цьому, співвласники можуть застосувати принцип дотримання «структури майнового паю». Мається на увазі, що весь пайовий фонд структуровано у процентному відношенні на майно нерухоме та рухоме з його видами та підвидами, деталізовано інші майнові права та активи. Наприклад, пайовий фонд конкретного КСП на 49% складається з нерухомого майна, на 24% з автомобільної техніки, на 16% з сільськогосподарських машин та механізмів, а інші 11% являють собою більш дрібні групи та підгрупи певних видів майна та майнових прав.

Відповідно, якщо консолідованому власнику пай виділяється з дотриманням структури пайового фонду, такий власник може отримати в натурі певні будівлі чи їх частину, деякий автотранспорт та с/г техніку, певний перелік іншого майна та майнових прав відповідно до передбачених структурою пайового фонду категорій та підкатегорій майна та з дотриманням суворого процентного співвідношення одного виду отриманого майна до іншого.

На противагу цьому, у більшості випадків загальні збори співвласників, як вищий орган колективного управління спільним майном, відступає від вказаного вище принципу та за взаємною згодою проводить виділення консолідованого майнового паю в натурі конкретним майном, без дотримання структури майнового паю. При цьому, переслідується мета передачі такому власнику майна, розміщеного єдиним комплексом чи його частиною з метою збереження цілісності виробничого циклу, непорушення господарської діяльності як підприємства – основного користувача майна пайового фонду, так і нового консолідованого власника.

Особливості оформлення результатів голосування вищого органу колективного управління спільним майном документально а також застосування їх для оформлення майнових прав нового власника мають ряд деталей, ігнорування яких не рекомендується.

Іншим шляхом оформлення майнових прав власника консолідованого майнового паю на конкретне майно пайового фонду є судове провадження, як наслідок неспроможності організувати зібрання вищого органу колективного управління спільним майном з причин, що від власника не залежать. Цей шлях має свій набір специфічних правил.

Досвід фахівців юридичної групи «ПРАВО» на теренах Черкаської та декількох сусідніх областей може стати в нагоді практичному господарю.

Шамов Олексій, адвокат, м.Черкаси

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 194. Разом: 333214
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!