А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
12.06.2014

Якщо спадкоємець пропустив строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини

Питання спадкування виникають в роботі юристів регулярно і досить велика частина звернень пов’язана з пропущеними строками для здійснення тих чи інших юридично значимих дій.

За загальним правилом, незнання закону не звільняє від відповідальності і наслідків вчинення або невчинення певних дій. Ця норма покликана регулювати цивільні правовідносини в суспільстві, є своєрідним механізмом розмежування використаних і невикористаних вчасно прав та їх відповідного припинення.

Всі нормативно-правові акти, які видаються органами влади, по мірі їх створення періодично публікуються в засобах масової інформації та розміщуються у відкритому доступі в мережі інтернет, наприклад на порталі Верховної Ради України.

На жаль, пасивний правовий нігілізм, що полягає в незнанні основних правил спадкування, є наслідком помилкового переконання деяких громадян, які згодом звертаються за юридичною допомогою, про те, що заяву про прийняття спадщини необхідно подавати нотаріусу після спливу шести місяців з дня смерті спадкодавця.

Насправді, таку заяву необхідно подати в межах зазначеного шестимісячного строку, до закінчення останнього дня шостого місяця. Ця норма встановлена статтею 1270 Цивільного кодексу України.

В свою чергу, пропуск зазначеного строку тягне за собою втрату для спадкоємця права на спадщину, він буде вважатися таким, що не прийняв спадщину.

У такому випадку нотаріус зобов’язаний відмовити спадкоємцю, який не прийняв спадщину, у оформленні спадкових прав на майно спадкодавця. Саме такі наслідки встановлені статтею 1272 Цивільного кодексу України.

Однак, навіть якщо строк спадкоємцем пропущений, закон дає йому можливість відновити право спадкування за допомогою інших спадкоємців або в судовому порядку.

Допомога інших спадкоємців полягає в їх письмовій згоді на допуск спадкоємця, який пропустив строк подачі заяви, до участі у спадкуванні.

Якщо такої згоди немає або взагалі немає інших спадкоємців, є можливість подачі судового позову спадкоємця про надання йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Така можливість передбачена статтею 1272 Цивільного кодексу України.

Але, відновити право на спадкування вдасться лише тому спадкоємцю, який зможе довести суду поважність причини, через яку він пропустив строк.

Слід зауважити, що законом не встановлено перелік поважних причин, тому суд у кожному випадку оцінює всі обставини справи і за своїм розсудом визначає чи є вказана спадкоємцем причина поважною.

Завданням юриста в даному випадку є грамотний збір та формування пакета підтверджуючих документів, правильне складання позовної заяви та юридичний супровід спадкоємця в суді.

Окремо варто врахувати, що спадкоємець, який проживав з спадкодавцем на момент його смерті, вважається таким, що прийняв спадщину і не зобов’язаний подавати заяву про прийняття спадщини. Також, існує розмежування в офомлненні спадщини, що відкрилася до і після 2004 року, це пов’язано з відмінностями у способах прийняття спадщини. До 2004 року вірним способом прийняття спадщини був вступ у фактичне володіння спадковим майном без обов’язку подавати заяву нотаріусу у шестимісячний термін.

Юристи групи в місті Черкаси раді допомогти кожному спадкоємцю, який до нас звернеться.

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 423-20-30
(063) 577-11-88
Партнери сайту
WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2024. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 3. Разом: 332290
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!