А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Стаття
05.04.2014

Збільшення статутного капіталу ТОВ: внесок чи вклад?

Коли мова заходить про збільшення статутного капіталу ТОВ, здебільшого увага учасників концентрується на вартості майна та його оцінці чи то кількості грошових коштів, за рахунок яких планується збільшити статутний капітал. Причинами такого збільшення може бути бажання учасників підвищити цінність компанії в очах нового зарубіжного чи потужного вітчизняного партнера, кредитуючого банку; причиною може бути й бажання поступового витіснення так званих «міноритарних» учасників. Не останню роль у необхідності внесення коштів саме у статутний капітал товариства відіграє відсутність для товариства та учасників податкових наслідків при передачі таким чином у власність товариства майна, майнових прав чи коштів.

За приписами п.136.1.13 ст.136 Податкового кодексу України, внесені до статутного капіталу учасником майно або кошти (в обмін на емітовані товариством на користь учасника корпоративні права) при визначенні об’єкта оподаткування не враховуються. Інакше кажучи, в цьому випадку для товариства не виникають податкові зобов’язання за податком на прибуток.

В свою чергу, за змістом п.165.1.44 ст.165 Податкового кодексу України, не виникає зобов’язань з податку на прибуток і для учасника, який вносить майнові та немайнові активи до статутного капіталу товариства.

Однак, вказаний останнім пункт має одну особливість. В ньому для майнових чи немайнових активів, що вносяться учасником до статутного капіталу використовується термін «внесок». Тобто, лише дія, яку учасники корпоративних правовідносин назвуть «внеском», дозволить учаснику спиратись на п.165.1.44 ст.165 Податкового кодексу України. Якщо ж таку дію у відповідному протоколі та документах про внесення коштів чи майна назвати «вкладом», зазначений податковий пункт формально не діятиме.

Здавалося б, яка різниця між поняттями «внесок» та «вклад»?

Господарський кодекс (ГК) України чітко розрізняє вказані терміни.

Так, стаття 85 ГК України передбачає поняття «внесок» та ототожнює його з майном, яке учасник чи засновник передає у власність господарського товариства. Тобто, лише майно і без згадки про внесення до статутного капіталу.

В свою чергу, стаття 86 ГК України, передбачає поняття «вклад» та ототожнює це з матеріальними цінностями, майновими правами, коштами, які учасник чи засновник вносить саме у статутний капітал. Окремо законодавець підкреслює, що вклад оцінюється в національній валюті гривні та з її допомогою визначається частка учасника чи засновника у статутному капіталі господарського товариства.

З викладеного можливо зробити два висновки.

Перший полягає в тому, що при внесенні до статутного капіталу господарського товариства майна, майнових прав чи коштів необхідно називати їх саме «вкладом» а не «внеском».

Другим висновком може бути твердження про наявність правової колізії між Законом України «Про господарські товариства» й Господарським кодексом України з одного боку та Податковим кодексом України – з іншого. Адже, здійснення «внеску» до статутного капіталу не передбачене двома першими спеціальними законодавчими актами, проте лише «внесок» в розумінні третього законодавчого акта дозволяє внесення активів до статутного капіталу без виникнення податкових зобов’язань для учасника. З цього ж може слідувати, що «вклад» учасника до статутного капіталу такому оподаткуванню підлягає.

Не можна не припустити й того, що законодавець у п.165.1.44 ст.165 Податкового кодексу України під терміном «внесок» ймовірно мав на увазі «вклад», повністю ототожнюючи ці два поняття. Чи не є очевидною необхідність понятійного коригування вищеназваної норми?

Олексій Шамов

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 474-18-61
(063) 577-11-88
Партнери сайту
YuristAdvokat WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2018. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 101. Разом: 192774
Зворотній зв’язок: ЮГ «Право»

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: ЮГ «Право»

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!