А  Д  В  О  К  А  Т
Г Р И Ц Е Н К О
Людмила Олександрівна
(067) 218-37-23     (093) 388-03-38
UA RU EN
Новина
10.06.2015

Актуальні аспекти захисту персональних даних

6 червня 2015 року у м. Вінниця в рамках спільної програми Європейського Союзу і Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні» представниками Управління з питань захисту персональних даних Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини проведено семінар для адвокатів Вінницької, Черкаської, Київської областей та м. Києва. Активну участь у семінарі взяли й адвокат ЮГ «ПРАВО» Людмила Гриценко, Сергій Брус та спеціаліст групи – Наталія Соловей.

Мета заходу полягала в поглибленому ознайомлення із законодавством у сфері захисту персональних даних, тлумаченні понять «персональні дані», «конфіденційність інформації», «інформація з обмеженим доступом», «чутливі» персональні дані, визначення суб’єктів персональних даних, їх права та обов’язки, визначення поняття та порядку обробки інформації, відповідальність за порушення Закону України «Про захист персональних даних», повноваження Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Так, тренерами-модераторами зроблено акцент на європейському досвіді, зокрема, на практиці Європейського суду з прав людини, рішеннями якого неодноразово констатовано порушення прав людини шляхом незаконного збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, зміни, поновлення, використання та поширення персональних даних фізичних осіб. Проте, в Україні така практика, нажаль, відсутня.

Відповідно до Конституції України, ЗУ «Про захист персональних даних», ЗУ «Про інформацію», персональні дані – це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Жашківської районної ради Черкаської області щодо офіційного тлумачення ч. 1, 2 ст. 32, ч. 2, 3 ст. 34 Конституції України роз’яснено, що інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов’язані з особою та членами її сім’ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень.

Зберігання інформації про приватне життя особи як органом державної влади так і юридичними особами приватної форми власності є втручанням у права, гарантовані ст. 8 Конвенції про захист прав людини, незалежно від того, як ця інформація використовуватиметься в подальшому.

Обробка персональних даних можлива лише за однозначної згоди особи на це та підлягає видаленню або знищенню в порядку ст.15 ЗУ «Про захист персональних даних» по закінченню строку зберігання даних, визначного згодою суб’єкта персональних даних на обробку цих даних або законом та припинення правовідносин між суб’єктом персональних даних та володільцем чи розпорядником, якщо інше не передбачено законом, а також в порядку виконання припису Уповноваженого ВРУ з прав людини та рішення суду, яке набрало законної сили. Недотримання цих вимог, є порушенням прав людини та тягне за собою відповідальність, визначену законом.

Досить часто в сучасному житті зустрічаються порушення, коли дані про особу, які попадають до будь-якої бази, ніколи звідти вже не видаляються. Використання цих даних, по закінченню строків, заборонене законом, а особа, яка здійснює обробку ПД підлягає покаранню, якщо вона буде встановлена.

На сьогодні в Україні найпоширенішою є проблема незаконного збирання, накопичення та використання персональних даних фізичних осіб без їхньої на те згоди торговими та рекламними підприємствами. Навіть якщо особа дає свою згоду на обробку її персональних даних при придбанні конкретного товару, то відповідно до ЗУ «Про захист персональних даних» така згода поширюється виключно на ту інформацію, яку надала ця особа, але ніяк не на ту, з якою метою вона її надала. Використання «пов’язаної» з наданими персональними даними інформації вже є порушенням Закону та тягне за собою відповідальність, передбачену ст.ст. 188-39, 188-40 КУАП та ст. 182 ККУ.

Захист персональних даних особи здійснюється Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (в досудовому порядку) та судами.

Якщо розповсюдження конфіденційної інформації, або так званих «чутливих» персональних даних про особу (расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання) а також даних, що стосуються здоров’я, статевого життя, біометричних або генетичних даних, призвело до негативних для неї наслідків, відшкодуванню підлягає моральна шкода.

Інформація надана особою адвокатові є конфіденційною та не підлягає розголошенню.

Адвокатами юридичної групи «ПРАВО» гарантується не лише якісне надання правової допомоги, але й захист персональних даних своїх клієнтів.

Ми завжди слідкуємо за змінами та новелами в законодавстві, а тому забезпечуємо надання лише якісних юридичних послуг.

Людмила Гриценко, Наталія Соловей

 
ЗАПИТАТИ ЮРИСТА
ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
Контактні телефони
(067) 218-37-23
(093) 388-03-38
Партнери сайту
YuristAdvokat WebSite Teplodim
Programing by: © DOHC. Design by: © Furer. SEO: © Aweb. Powered by: © DoNS 1.4. 2008-2018. Разработка сайтов   Відвідувачів сьогодні: 19. Разом: 192917
Зворотній зв’язок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
E-mail:
Текст повідомлення:
Зворотній дзвінок: Адвокат Гриценко

Ім’я:
Телефон:
Коментар: (за бажанням)
Підтвердження
Дякуємо, Ваша заявка отримана.
З Вами зв’яжуться найближчим часом!